Vertikální zahrady od kvalitní značky Graseko

Dokonalost vertikálních zahrad může být samozřejmě spojeno s relaxací a pouze při pohledu na stěnu, která je originálním krajinářským designem a přitom ztvárňuje jednoduchost, člověk nasává klid a příjemné spojení s přírodou. Zhmotnit své představy o takové vertikální zahradě může být realita. V současné době se na trhu objevili firmy, které mají ve svém portfoliu služeb právě realizaci vertikální zahrady a to nejen v exteriéru, ale i v interiéru. Jejich výhodou je jednoduchost, snadná údržba, krásný vzhled a přirozenost.

Umístění a charakteristika

Pokud má oblast příměstské oblasti omezený prostor se zelení nebo je jen potřeba nějak inovovat okolí či interiér domu, bytu či kanceláře, odborníci na krajinářský design doporučují věnovat pozornost nové rostlinné dekoraci, která se nazývá vertikální zahrada. Takový design umožňuje rychle rozčlenit vertikální zahradu, kdy v krátkém čase může mít každý majitel svou oázu pohodlí a klidu bez jakýchkoli zvláštních finančních nákladů.

Co je vertikální zahrada

Jedná se o styl v krajinářském designu, který zahrnuje pěstování různých ozdobných listových a květinových rostlin ve svislé poloze. Tento směr je velmi oblíbený a nyní jej aktivně využívají jak profesionální návrháři krajiny, tak amatérští zahradníci, majitelé budov a rodinných domů, ale vidět je člověk může i na terasách nebo v interiéru nejrůznějších budov. Vertikální zahrada může být umístěna v jakékoli místnosti, na fasádě budovy, nebo se může stát jakýmsi dekorem sloupů. Díky přirozené kráse rostlin je snadné vytvořit ohromující zahradu. Vertikální zahrada vytvoří dynamickou kompozici.

vertikální zahrady výhody

vertikální zahrady výhody

Jak vznikly vertikální zahrady

Otcem vertikálních zahrad je Patrick Blanc – francouzský botanik. Byl to on, kdo si všiml, že tropické podrostové rostliny jsou schopné růst vertikálně, prakticky bez půdy, navíc i za slabého světla. V důsledku jeho myšlenek se došlo k závěru, že pro životně důležitou aktivitu rostlin postačí poskytnout povrch pro fixaci kořenů a živného roztoku. Pak je již na majiteli nebo zahradním architektovi, aby celý nápad zrealizoval.

Nejvhodnějším místem pro vytvoření vertikální zahrady je jakýkoli volný prostor na zdi, nejlépe v místnosti bez průvanu a s rovnoměrným osvětlením. Nejjednodušší možností je použít jakoukoli metodu hydroizolace stěny a následně čelem k povrchu dekorativního kamene, dlaždice nebo plastu. Při vytváření vertikální zahrady je nutné vybírat pouze rostliny, které budou tvořit kompozici, kterou majitel chce. Je nutné přihlédnout ke stávajícímu stylu interiéru, který tvoří dokonalou harmonii.

Jaké plusy mají vertikální zahrady

Tyto vertikální zahrady mohou skrýt nedostatky a závady, které se vyskytnou na budovách nebo v interiéru. Navíc zlepšují zvukovou izolaci, snižují prašnost a čistí vduch. Rostliny také zlepšují mikroklima, obohacují prostor kyslíkem a celkově dělají interiér pohodlnější, krásnější a příjemnější. Jako další výhodu může investor vidět i v částečné ochraně před sluncem a vertikální zahrady také zabraňují přehřátí objektu. Pokud se nacházejí tyto vertikální zahrady ve veřejných budovách nebo kancelářích, mohou oddělovat funkční zóny.