Nemáte kam odkládat nářadí? Pořiďte si domek na zahradu!

Péče o zahradu vyžaduje spoustu různých nástrojů, nářadí a také zařízení, které je nutné někde skladovat. Pro tyto účely jsou ideální zahradní domky, který typ si vyberete?

Už vás nebaví neustále vynášet sekačku za sklepa či garáže, nebo chodit pro každou motyku až do domu? Pak je nejvyšší čas pořídit si vhodný zahradní domek, který pojme vše, co potřebujete při péči o ni využívat. Ať už máte zahrádku na pěstování okrasných keřů a rostlin, plodin a ovocných stromů nebo jenom s pěstěným trávníkem, kde chcete odpočívat, v každém případě je dobré si pořídit krytý přístřešek nebo uzavíratelný domek, kam schováte všechny nástroje tak, aby byly dobře chráněny proti povětrnosti, a přitom po ruce. Zahradní domky jsou k dostání v celém spektru variant, vybrat si ten ideální pro vaše potřeby tak bude snadné.

Druhy zahradních domků a jejich výhody

Zahradní domky se mezi sebou liší především velikostí a konstrukcí, proto by se měl proces rozhodování o koupi konkrétního modelu soustředit především na tyto dva parametry. Konečný výběr samozřejmě vždy ovlivní také cena nabízených produktů, je však vždy dobré se primárně informovat o tom, co všechno je aktuálně dostupné a až posléze hledat optimální řešení také z pohledu nákladů.

Jakou velikost zahradního domku zvolit

Velikost specifikuje především to, jakým způsobem bude domek využíván, tedy zda do něj bude ukládáno pouze drobné ruční nářadí, nebo také elektrické nářadí, či má sloužit také jako přístřešek nebo provizorní obytný prostor. Právě s ohledem na tyto aspekty pak můžete volit zahradní domky skladové, které bývají menší půdorysné plochy a vybaveny minimálně, nebo zahradní domky obytné v různých variantách. Obytné zahradní domky se ideálně hodí na velikou zahradu nebo zahradu, která není přímo spojená s rodinným domem, kde vám poskytnou velmi dobré útočiště v případě náhlé změny povětrnosti apod. Velmi zajímavým řešením jsou pak dřevěné zahradní domky s terasou nabízející také prostor pro oddech na čerstvém vzduchu s přístřeškem.

Jaká by měla být konstrukce domku

Konstrukce zahradního domku obvykle navazuje na jeho materiálové řešení a definuje především specifika spojená s odolností, životností a také údržbou. U menších zahradních domků se volí takové materiály, jako je plast nebo plech, které dostatečně odolávají povětrnosti, ale nenabízí příjemné interiérové řešení. Větší domky, jež mají sloužit také k částečnému obývání, mohou být vyzděné (což je finančně náročné a také pracné), nebo mnohem častěji dřevěné. Výhodou dřevěných zahradních domků je jejich kompaktnost a možnost zakoupení ve stavu připraveném k instalaci. Jejich umístění na zahradě tak bude vyžadovat pouze minimální úpravy.