Úsporné praní potěší všechny, uleví si peněženka i příroda

Jen minimum vody a elektřiny, tím pádem také velký bonus pro životní prostředí i váš rodinný rozpočet. Pokud se věnujete úsporám v domácnosti, nelze vynechat kromě sprchování a vaření i praní. Kdo má doma starší model pračky, určitě se nestačí divit nad fakturami za odběr vody nebo energií, protože obecně platí, že čím dále jdeme s tímto spotřebičem do historie, tím méně efektivní bohužel bude. Přitom nemít příliš velké výdaje, které jsou ostatně úplně zbytečné – to je cílem mnoha domácnosti, že?

Vysoká úspora aneb energetické třídy vládnou

Víte, že nejmodernější modely spotřebiče, bez kterého si už neumíme ani představit život, dovedou přinést úsporu více než poloviny nákladů za elektřinu a v ohledu spotřeby vody jsou na tom ještě lépe, když jde až o 75 % lepší efektivitu provozu? Nejlepší pračky v recenzi vás jistě přesvědčí, že investice do podobného spotřebiče se opravdu vyplatí. Dokonce i u několik let starých modelů, které jsou relativně dost moderní, činí úspora čtvrtinu nákladů. A když si vše sepíšete na papír a spočítáte, je volba jasná. Lepší bude přechod na variantu, která přinese do budoucna zajímavý bonus vaší peněžence.

Test praček zmiňuje i jeden důležitý ukazatel, kterým je energetická třída výrobku. Pozor, jsou tu značné rozdíly! Obecně je jasné, že čím zaplatíte na začátku více, tím větší úspora v budoucnu na energiích, takže se nebojte poněkud nákladnější – avšak jednorázové – investice. Energetický štítek přinese největší nápovědu, pokud jde o výdaje na provoz. Jak se podle něj orientovat, co nám vlastně říká?

  • Energetická třída A+++ je o třetinu úspornější než model, který se nachází „pouze“ ve třídě A.
  • Roční náklady na spotřebu pračky ve třídě A mohou činit v průměru asi patnáct stokorun.
  • Propočítejte si náklady za celou dobu životnosti pračky, což může být i několik dlouhých let?

Jak vidíte sami, výběr pračky je tedy hlavně o číslech. Svou roli totiž hraje například i počet otáček, protože vyšší cifra znamená opravdové plus – hlavně pokud skutečně neradi čekáte, až prádlo na šňůře konečně uschne. Důležité jistě budou i rozměry, protože single žijícím bude stačit užší model, rodina už pak nejčastěji vyžaduje kapacitu osm kilogramů prádla na jeden cyklus.

Jednoduché ovládání je cestou k úspěchu

Moderní pračka je skutečně ideální vymoženost pro 21. století – to sice ano, ale na druhou stranu, pokud bude mít zbytečně složité ovládání, než se jej naučíme dobře usměrnit, vyžádá si to čas a zbytečné nervy. Samozřejmě je ale jasné, že prací program zohledňující šetrné praní prádla jako jsou ručníky nebo osušky, se určitě výborně hodí.