Skvělý domov i pro alergiky, stačí se řídit jen několika dobrými tipy

Alergici to mají dost těžké, v tom se asi shodnou úplně všichni, kteří někoho takového znají třeba jako přítele ze sousedství. Kontakt s prachem, zvířecími chlupy nebo také pylem z různorodých stromů a květin může dopadnout špatně. Je třeba mít u sebe potřebné léky kvůli první pomoci. Úplně nejlepší je alergenům se v maximální možné míře vyhnout, třeba anafylaktický šok za to určitě nestojí. Dejme si proto pár tipů, které pomohou domácnostem s alergiky žít lepší život.

Za prvé – investujte do kvalitní čističky vzduchu, vrátí se vám to i s úroky

Čistěte vzduch, ulevíte si.

Čistička vzduchu usnadní život.

Jak ví astmatici i alergici, čistička vzduchu v domácnosti je doslova balzám na plíce. Pokud máte domácí zvíře, kterého se z pochopitelných důvodů nechce nikdo vzdát, je to nutné tím spíše. Velký filtr, vysoký výkon, to je klíčem ke spokojené domácnosti bez oteklých nosů, očí a neustálého kýchání na vše kolem.

Za druhé – příliš mnoho chemie škodí, to platí naprosto pro každého

Bez chemie to půjde

Musí to jít i bez agresivní chemie…

O tom, že je průmyslová chemie jistým problémem i pro zdraví ne-alergiků je jistě dobře známé. A co teprve mají říkat sami alergici? Tvrdá chemie, která je někdy dokonce toxická, do bytu prostě nepatří. Čistěte raději ruku v ruce s přírodou, někdy postačí jen trochu octové vody a rozprašovač s přírodní citronovou vůní.

Za třetí – co nejčastěji větrejte, hlavně tam, kde je vlhko (ale pozor na pyl)

Větrejte často

Větrat se prostě musí!

Čerstvý vzduch je, samozřejmě mimo nejobávanější část pylové sezony, prostě vítaný. Provětrat si plíce u moře nebo na horách se nakonec astmatikům a alergikům doporučuje. V místnostech, kde se přirozeně drží vyšší vlhkost a kde se tím pádem může dařit plísním, větrejte rozhodně častěji než jinde. Koupelnu nebo kuchyni přeci navštívíte za den hned několikrát, že?

Za čtvrté – obrovské koberce do bytu alergika jednoduše nepatří

Bez velkých koberců to půjde také

Velké koberce tedy ne!

Co nejméně koberců? Tak bychom to asi definovat nechtěli, protože úplně se jich vzdát ve prospěch plovoucí podlahy může zasáhnout nemístným způsobem do každého interiéru. Je však pravda, že koberce ode zdi ke zdi do bytu alergiků nepatří. Co raději dřevěná podlaha nebo dlaždice? Rychlejší úklid je také plus, no ne? I malý kobereček stačí a mnohdy působí i útulněji než ten, co zabírá celičkou místnost. To platí i pro sedací soupravy, méně je někdy více a antialergický materiál vede na celé čáře!

Za páté – polštáře a matrace často převlékat, a ještě častěji čistit

Čistit a zase čistit

Čistota je půl zdraví i v ložnici…

Je velmi důležité, abyste chránili před prachem, pylem a roztoči hlavně ložnici. Matrace a polštáře s kvalitním povlečením jsou základ. Udržujte čistotu na maximu, každý týden povlečení vyměňujte a nedáte tak roztočům šanci. Rozhodně také nenechte kočku spát ve vaší posteli, pokud se tedy nechcete probudit s opuchlejšíma očima.

Za šesté – pravidelně uklízet rozhodně pomůže, rozvrhněte si plány

Čistěte svůj byt pravidelně.

Uklízet často? To se prostě musí…

Bylo by asi zbytečné, kdybyste investovali do čističky vzduchu a pečlivě dodržovali další naše doporučení a uklízeli třeba jen jednou za měsíc. Je třeba si proto stanovit pravidelný program, který budete důsledně dodržovat. Uvidíte, že se vám bude žít vedle alergika mnohem snáze…