Lino do kuchyně: PVC podlaha dříve a dnes

Před několika málo desítkami let bylo lino běžnou podlahovou krytinou v panelákových kuchyních, na schodech, ale i v čekárně u doktora nebo v kancelářích.

Většinou se jednalo o fádní odstíny šedé a zelené, na design se nehledělo, lino bylo levné, šlo dobře zamést a setřít, a nebyla na něm tolik vidět odbytá práce po úklidu.

A jak je na tom lino dnes? Přežilo dobu, kdy trh zaplavilo velké množství nových typů podlahových krytin?

Odpověď je ano, lino je stále velmi žádané, akorát technologie výroby a dekory se radikálně změnily, rozhodně je z čeho vybírat.

A co je vlastně lino?

Lino je zažitý název pro měkčené PVC (polyvinylchlorid), které se prodává v rolích na metry. Daná je pevná šíře lina, vy si pak jen vyberete, kolik metrů vám prodavač má z role odvinout.

Jiné označení pro lino je PVC podlaha. Až se budete po linu shánět, je docela dost možné, že se setkáte také s tímto termínem.

Výhody lina v kuchyni

Lino patří i dnes k nejlevnějším podlahám, doma jej nejčastěji pokládáme do kuchyně.

Je to proto, že lino se dá velmi dobře udržovat, je odolné vůči mechanickému poškození a netrpí ve vlhku, kterého je v kuchyni při vaření požehnaně.

Pocitově je lino velmi teplé a měkké (zvlášť jedná-li se o lino s filcem), to poznáte zejména, pokud jste zvyklí chodit v kuchyni bosí.

TIP: Jaké další typy podlahových krytin jsou vhodné do kuchyně? Čtěte článek Nejlepší podlaha do kuchyně? Poradíme, jak vybrat

Výběr dekorů je až neuvěřitelný. Lina dostanete nejenom barevná, ale třeba se vzorem dlažby nebo dřeva. Převládajícím trendem jsou světlá lina (v bílé barvě nebo dub sonoma).

Položené lino je k nerozeznání od jiných typů podlahových krytin, klidně jej na první pohled zaměníte s plovoucí podlahou, rozhodně se za něj nemusíte stydět.

Jak položit lino?

Dobrá zpráva je, že pokládku lina v kuchyni zvládne i průměrně zdatný domácí kutil. Co budete potřebovat a co dát pod lino před pokládkou?

Kromě samotného lina si pořiďte disperzní lepidlo na lino, okrajové a přechodové lišty, tmel, penetraci.

Podklad pod linem musí být rovný, čistý a suchý. Případné nerovnosti zatmelte, povrch zbruste. Před pokládkou lina je vhodné provést penetrační nátěr, díky kterému při lepení lino lépe přilne k podlaze.

TIP: Některé typy lina jsou vypodložené filcem nebo jinou textilní podložkou. Taková lina jsou nejenom měkčí, ale také zčásti vyrovnají případné nerovnosti podlahy.

Na připravený povrch položte pásy lina, dbejte na to, aby navazoval vzor dekoru.

A jak jednotlivé pásy lina spojit? Švy se nejčastěji svařují tzv. za studena, kdy dochází k šetrnému natavování okrajů lina v místě švů, které po zatuhnutí vytvoří jednolitou plochu.

Přechodové lišty se používají v místě, kdy lino přechází v jiný typ podlahové krytiny, typicky u dveří. Po obvodu zdí se pak připevňují zakončovací soklové lišty.

Kolik stojí lino?

Mezi hlavní přednosti lina patří jeho cena, nejlevnější lino koupíte kolem 200 Kč za m2.

Avšak do kuchyně, kde se předpokládá zvýšený provoz a zátěž, kupte raději kvalitní lino, ideálně tzv. zateplené lino s filcovou podložkou.

Kvalitní lino začíná zhruba na 400 Kč za m2, oblíbení výrobci jsou česká Fatra nebo francouzský Gerflor.