Kuchyně ve stylu Provence

Zařídit si kuchyni ve stylu Provence znamená vnést si do svého domova nádech něžné romantiky. Stačí několik základních pravidel a výsledek bude dokonalý.

Kuchyně ve stylu Provence

V oblasti bydlení existuje celá řada různých stylů, kterými se můžete nechat inspirovat při zařizování vašeho domova. Jedním z nejoblíbenějších je takzvaný provensálský styl.

  • Většinou se jeho prvky komponují do kuchyně, která tím dostane docela jiný nádech.
  • Navíc je kuchyně v provensálském stylu praktická a přitom jednoduchá.

Dominují zde především přírodní materiály. Vsadit tedy můžete na otevřené dřevěné police, v nichž dokonale vyniknou stylové plechové nádoby, měděné hrnce a různé dózy na koření. Typickými barvami stylu Provence jsou hřejivé pastelové barvy. A to především fialová, odstíny modré, bílá, béžová nebo jemná slonovinová.

Styl pro chalupy i městské byty

Provensálský styl je oblíbený pro svůj romantický nádech. Proto se nejvíce využívá především u rustikálně zařízených venkovských chalup. Neznamená to, ovšem, že by se majitelé městských nemovitostí měli vysněné provensálské kuchyně vzdávat. Někdy stačí jen několik prvků a výsledek bude dokonalý.

  • Pokud ale toužíte mít skutečně celou kuchyni v tomto něžném a romantickém duchu, pak to bude vyžadovat náročnější rekonstrukci.

Dobrým nápadem je využití kamenných obkladů. A to i na podlahu. Rázem se budete cítit tak, jako byste se přenesli v čase do starodávného venkovského domu. Nábytek by měl být v přírodních nebo mořených odstínech.

  • A nakonec přijdou ke slovu látkové bytové doplňky.
  • Pro provensálský styl jsou typické květinové vzory, na nichž převládají odstíny fialové.

Materiálem by měl být len nebo látka, která je tomuto materiálu velice podobná. Pokud se obáváte toho, že se len bude mačkat, pak zcela zbytečně. Přirozené opotřebení a mírná „pomačkanost“ k tomuto stylu totiž patří. Rekonstrukce, která bude probíhat skutečně od podlahy až po strop, bude pochopitelně vyžadovat i nějaké finance. Řešením je půjčka od banky, která pokryje veškeré náklady.