Jaký vybrat zahradní nábytek?

Trávit čas v zahradě je skvělá příležitost k pročištění hlavy či příjemnému relaxu mezi náročnými pracovními dny. Pokud se však zrovna nechcete jen tak válet v trávě nebo na dlažbě terasy, přijde vhod vkusný a zároveň pohodlný zahradní nábytek, do jehož náruče se budete rádi znova vracet.

Pokud se máte cítit příjemně, musí takovýto nábytek splňovat různá kritéria. Předně je nejdůležitější si určit, za jakým účelem si zahradní nábytek kupujeme. Pokud si chceme v zahradě pouze číst či občas vypít šálek dobré kávy, je důležité pohodlné lehátko či křeslo a stačí k němu jen menší stoleček. Plánujeme-li však třeba větší rodinné oslavy či třeba jen pravidelný nedělní oběd, musíme se tomu uzpůsobit a pořídit si bytelný stůl s dostatkem židlí.

Důležitý je pochopitelně také vzhled a to, jakým způsobem zapadne do prostoru, ve kterém bude umístěn. Nicméně velmi zásadním faktorem je materiál, ze kterého je nábytek vyroben. Od něj se často odvíjí možnosti jeho použití a velmi se podepíše na náročnosti jeho údržby.

Dřevěný nábytek

Dřevo je klasickým, nestárnoucím materiálem, který, zdá se, nikdy nevyjde z módy. Může být náchylnější ke vlivům počasí, nicméně je-li dobře ošetřeno či mu dokonce pomůžeme nějakým olejem na nábytek, nemusíme se bát, že by se na něm počasí  příliš negativně podepsalo. Jeho údržba není příliš náročná, ačkoliv mezi zbylými materiály přeci jen může působit maličko obtížněji. Samozřejmě vám vydrží zahradní nábytek déle, pokud máte možnost jej uskladnit přes zimu. Nedoporučujeme ukládání nábytku přímo do domu, přílišné teplo jej vysušuje. Mnohem lepší volbou je garáž, kůlna nebo jakékoli jiné místo, které je ventilované a zároveň chráněné proti dešti a sněhu.

Dřevo je materiál reagující na změny teplot, tlak ve dřevě může způsobovat vznik prasklin i zakřivení, proto je důležité dřevěný zahradní nábytek pravidelně utahovat.

Ošetření olejem

Naprostá většina výrobců natře zahradní nábytek olejem, jenže vy jako kupující nevíte, kdy k tomu došlo, je tedy nejlepší, když ihned po zakoupení nového zahradního nábytku provedete nátěr olejem. Vyhněte se použití olejů, které nejsou k tomuto účelu vyrobeny. Ošetření olejem je vhodné provést 2-3x za sezónu, ideálně na začátku, v polovině a před zimním uskladněním. Je nezbytné, aby byl před nátěrem nábytek zbaven nečistot, k tomu můžete použít vysokotlaký čistič (takzvanou WAPku).

Houby a plísně

Největším nepřítelem nábytku ze dřeva budou houby a plísně, poznáte je tak, že zasažená část nábytku bude zčerná a postupně se to může šířit. V takovém případě na nic nečekejte a postupujte následujícím způsobem:

Důkladně nábytek vyčistěte čističem na dřevo. Pokud je nábytek stále špinavý, proces opakujte. Jestliže  čistič na dřevo nestačí a nábytek zůstává stále černý, připravte silný roztok z chlóru, kterým zčernalé části vyčistíte. Poté důkladně opláchněte vodou.

Pokud ani to nepomůže, použijte smirkový papír a obruste napadené oblasti až na zdravé dřevo. Můžete také použít vysokotlaký čistič. Ať už použijete jakýkoliv způsob očištění, vždy proces zakončete natřením olejem.

Nábytek z umělého ratanu

Zahradní nábytek z umělého ratanu nabízí skvělé pohodlí a spolu s ním nabízí velmi elegantní dojem. Pevnost a odolnost se z velké části odvíjí od materiálu konstrukce tohoto nábytku. Ocelová konstrukce poskytuje vedle stability také pevnost a odolnost. Umělý ratan je také velmi odolný vůči nepříznivému počasí a velmi snadno se udržuje. K jeho pečlivému umytí stačí i mýdlo s vodou.

Plastový nábytek

Běžný plastový nábytek bývá obvykle nepříliš nákladnou koupí. Přitom však nemusíme mít strach, že bychom si pořídili nevkusný a nekvalitní kus nábytku. Tyto předsudky z dob minulých můžeme nechat stranou. I z plastu lze vykouzlit krásné designové kousky, které skvěle podrýsují vzhled vaší zahrady. Jeho hlavní výhodou však vzhled není. Tou je především opravdu jednoduchá údržba a jeho odolnost. Žádné počasí mu nečiní problém. Vítr, déšť, slunečné počasí – se vším si plastový nábytek poradí bez sebemenších problémů.

Kovový nábytek

Velmi oblíbeným materiálem zahradního nábytku je bezpochyby kov. Obvykle se jedná o ocel či hliník, přičemž hliník je z těchto dvou rozhodně tím lehčím, což činí z manipulace s nábytkem z tohoto materiálu jednoduchou a nenamáhavou činnost. Také je hliník velmi nenáročný na údržbu, tudíž nebude stát prakticky žádný zbytečný čas navíc. Ocel je oproti němu těžší, s pevností je na tom kovový zahradní nábytek obecně velmi dobře. Kovové materiály se často dají najít v kombinaci třeba se dřevem či, jak již bylo zmíněno, s umělým ratanem.