Co je elektroměr?

Lednice, rádio, pračka, počítač, televize a telefon – všechny domácí spotřebiče a elektronika vyžadují ke správné funkci elektřinu. Abychom zjistili, kolik elektřiny spotřebuje zařízení v našem domě nebo bytě, musíme nainstalovat elektroměr. Na co si dát při jeho nákupu pozor?

Co měří elektroměr?

Elektroměr je povinným prvkem každé elektroinstalace bez ohledu na to, zda se jedná o průmyslovou nebo obytnou budovu. Obvykle se montuje na stěnu. V rodinných domech se vyvinula praxe instalace zařízení v plotové linii nemovitosti, aby se zaměstnancům energetické společnosti usnadnilo provádění pravidelných kontrol.

Elektroměr měří množství energie, která jím protéká. Jeho indikace jsou podkladem pro vyúčtování dodavatele energie s jejím příjemcem a pro stanovení výše vyúčtování elektřiny. Primární funkcí elektroměrů je tedy sledování spotřeby energie.

Druhy elektroměrů

Výběr elektroměru by se měl odvíjet také od typu tarifu stanoveného ve smlouvě s dodavatelem elektřiny. Pak máme na výběr ze dvou možností:

  • jednotarifní elektroměr – instaluje se, když má zákazník 24hodinový tarif. V praxi to znamená, že za odebranou kilowatthodinu zaplatí stejnou cenu bez ohledu na denní dobu. Počítadlo je pak vybaveno jedním metrem.
  • dvoutarifní elektroměr – používá se v případě, že příjemce využívá dvouzónový tarif. V tomto případě jsou stanoveny samostatné ceny pro denní a noční-víkendovou spotřebu. Měřič má tedy dva metry. Při periodických kontrolách se berou v úvahu obě počítadla, říká se mu také dvoutarifní rozvaděč.

Elektroměr by měl odpovídat i typu elektroinstalace v objektu. A v tomto případě máme co do činění se dvěma možnostmi. Můžeme zakoupit:

  • 1-fázový elektroměr – přizpůsobený pro jednofázovou instalaci s napětím 230v, která se může skládat ze dvou nebo tří vodičů s dostatečným výkonem pro domy a byty vybavené běžnými domácími spotřebiči a elektronikou.
  • 3-fázový elektroměr – přizpůsobený pro třífázovou instalaci s napětím 400v, skládající se ze čtyř nebo pěti vodičů. Vzhledem k systematicky rostoucímu počtu zařízení, která vyžadují připojení k elektřině, se tento elektroměr stává v Polsku standardem v domácnostech. Je nutností, když je budova vybavena elektrickým vytápěním nebo elektrickou varnou deskou.