Luxusní sedací soupravy Böhm, které poznáte na první sednutí

Originální jihlavská značka na sedací soupravy se skrývá pod názvem Böhm a na trhu ji můžete najít již 25 let. Každý kousek je vyráběn ručně a tuto řemeslnou poctivou práci rozhodně poznáte nejen na první pohled, ale také na první vyzkoušení. Sedačka navíc může být upravena přesně na míru podle vašich potřeb a přání.

 

  1. Na začátek bych Vás požádala, zda-li byste nám Vaši značku představili a přiblížili produkty, které jsou u Vás k dostání.

Naše značka vyrábí originální, luxusní sedací soupravy, vyráběné podle vlastních návrhů. Naším hlavním produktem je tedy čalouněný nábytek, nicméně i postupem času se nám pomalu podařilo dostat se i do segmentu dodavatelů pro hotely, penziony apod. Hodně si dáváme záležet na designu, ale zároveň velmi pečlivě ladíme a zkoumáme ergonomii, tak abychom mohli přinášet opravdu to nejlepší sezení. A to se nám zcela upřímně daří, naše sestavy opravdu patří k tomu nejlepšímu, co se na trhu dá sehnat z hlediska pohodlí.

 

  1. Jak Vaše značka vznikla? Jak jste došli k rozhodnutí vytvořit vlastní společnost na výrobu nábytku?

Naše značka na trhu působí aktuálně už přes 25 let (od roku 1993). V té době jsme však byli dceřinou společností německé matky. V té době 90% našeho zboží šlo obratem ruky na export a to v obrovském množství. Nedávno jsme si dali i tu práci, že jsme k výročí 25 let firmy spočítali, kolik sedacích souprav se u nás vlastně vyrobilo, to číslo je aktuálně víc než 140.000 sedaček.

Nicméně i to obrovské číslo je dané samozřejmě velkým objemem sedaček, které šly na export. V roce 2006 do firmy přišel český vlastník koncern Wood-Forest Group a.s a firma se začala postupně měnit na dnešní ryze českou výrobu se zaměřením na český a slovenský trh. Od exportu se postupně ustoupilo úplně, ať už kvůli kurzu, tak i z důsledků hospodářské krize let 2008-9. Dnes se věnujeme už plně pouze domácímu trhu a vyrábíme sedací soupravy u kterých je široká možnost konfigurovatelnosti a z podstatné části se věnujeme i úpravám našich standardních modelů dle přání zákazníka.

 

  1. Kdo všechno se na vytváření sedacích souprav podílí?

Nové produkty jsou výsledkem práce mnoha lidí. Koncept většinou začne v hlavě designéra Michala, případně rámcově i u obchodníka. Poté se vytvoří první 3D model, na kterém si řekneme, zda má či nemá potenciál a samozřejmě, jestli je vůbec možné jej vyrobit. Výroba má svá technologická omezení. Obchod zase svá. Pokud produkt projde tímto „předkolem“ zahájí se výroba prototypu. Tam už práce přechází více do technologické a výrobní části. Je nutné vytvořit výkresy na kostru, navrhnout pěny. Ve chvíli, kdy už máme fyzicky kostru, ladíme skladbu pěn a jejich optimální vlastnosti. Někdy je totiž trochu alchymie a vymýšlí se nejrůznější „sendviče“ pěn s různými vlastnostmi, například tak, aby sedák byl na první sáhnutí měkký, ale zároveň, abyste se při sednutí nepropadli. Ve chvíli, kdy je hotová kostra a pěny, je nutné udělat na sedačku střihy a předat práci mistrové Jiřině, která vytvoří střihy, dohlédne na stříhání a šití a zkoordinuje optimálnost výroby z této strany.

 

  1. Jak probíhá výroba nábytku krok za krokem? Jak přibližně dlouhý je tento proces – od obyčejného kusu dřeva k finální verzi pro zákazníka? Který produkt je nenáročnější?

Standardní dodací lhůta je 6-8 týdnů, ta ale zahrnuje spoustu dalších věcí, jelikož ne všechny součásti jsme schopní vyrábět sami – typicky látky, či potahové usně (kůže). Dodací lhůta tedy vychází spíš z možností zajistit materiál. Ve chvíli, kdy je materiál na místě dá se už běžná sestava vyrobit během jednoho až dvou pracovních dní.

  1. Jaké techniky při výrobě používáte?

Jsme hodně hrdí na to, že se u nás vše vyrábí ručně, tradičně – je to poctivé řemeslo. V naší výrobě najdete techniky minimum, například šicí stroje. Podstatná část výroby je opravdu založená čistě na řemesle a na našich lidech, z nichž někteří mají i přes 30 let zkušeností s výrobou čalouněného nábytku.

 

  1. Jaké používáte materiály?

Máme dva cíle – snažíme se být pokrokoví ale zároveň „zelení“. Materiály však ovlivňují technologické možnosti výroby.

Co se týče pokrokových materiálů, například v naší Elastic Collection (modely Bern, Albi, Nice, Trento a Como), používáme patentované rouno STRUTO, u nějž jsme se i podíleli na vývoji.

Tam kde je to možné, se zase snažíme využívat materiály, které co nejméně ovlivňují životní prostředí. Jmenujme například potahové usně (kůže). Naši dodavatelé usní si zakládají na dvou rovinách své produkce – „Cruelty free“ – žádné zvíře není poražené čistě pro kůži, veškeré kůže jsou odpadem masného průmyslu. Na životním prostředí pak vyčinění a využití kůže pro čalounění zanechá menší stopu než likvidace pálením. Druhá rovina je pak to, že činění kůže je samozřejmě chemický proces. Naši dodavatelé mají vždy čističky vod i vzduchu, tak, aby nevypouštěli do ovzduší či vod škodlivé látky. Dánský dodavatel Sørensen dostal nedávno za svůj postoj k ekologii ocenění a certifikaci Nordic Eko Swan.

 

  1. Kde čerpáte inspiraci pro design a podobu nových produktů?

Tohle je práce našeho designéra Michala, který trendy sleduje a na základě těch a nějaké vlastní vize, konverzací se zbytkem týmu a zkušeností navrhuje nové produkty.

  1. Součástí Vaší značky je také výroba atypického čalouněného nábytku. Jak takový proces probíhá? Co vše upravujete podle zákazníkova přání?

Nejde o výrobu atypického nábytku jako takového. Spíš se snažíme zákazníkům vyjít vstříc v rozměrech a podobně. Jde o to, že z našich standardizovaných elementů se dá vyskládat opravdu všechno (sestavy do L, do U, naprosto divoké tvary…). Nicméně někdy dojde na to, že se zákazníkovi ani ta standardní sestava nevejde do plánovaného prostoru a je potřeba upravit sestavu o kousek větší/menší. S tím se setkáváme nejčastěji. Proces probíhá tak, že zákazník a obchodník zkonzultují nejlepší řešení a definují výchozí výrobek a typ úpravy. Podle toho se pak konkrétní zakázka nacení a zadá do výroby. Připraví se nové výkresy na pěny a kostry.  Ty se předají dodavatelům, u nás se připraví nové střihy na atypické části a pak už je výroba v podstatě standardní.

 

  1. Jsou Vaše produkty pro někoho primárně určeny?

Zaměřujeme se na zákazníky, kteří se řadí do střední třídy. Umí ocenit kvalitu a řemeslo. Nicméně se dá říct, že u nás vybere díky konfigurovatelnosti skoro každý. Od každého modelu umíme udělat menší sestavu, vhodnou například do bytu v činžovním domě ale umíme udělat i obrovskou sestavu do hotelové lobby.

 

  1. Čím se Vaše sedací soupravy odlišují od ostatních na trhu? V čem spočívá jejich jedinečnost?

Řemeslné zpracování, kvalita, ruční práce a ergonomie a pohodlí, to je to, co nás odlišuje od ostatních. Ne nadarmo někteří z našich zákazníků říkají, že naše sedačky poznají na první posez. „Sedím na Böhmovi a vím to“ říkají někteří.

 

  1. Závěrem bych se chtěla zeptat, zda-li Vás napadá něco, co byste našim čtenářům na inspiračním webu Nabytker, chtěli vzkázat?

Při výběru sedací soupravy – nebo i jiného nábytku, se řiďte referencemi na výrobce, složením a výrobním postupem. Nejen designem jako takovým, upoutat dokáže i nepříliš kvalitní výrobek se zajímavým designem a po záruce zjistíte, že se rozpadá. U nás se například stává, že přijdou zákazníci, že mají sedací soupravu 15 let a chtěli by ji přečalounit, protože jsou s ní spokojení a sedačce krom, za léta už, nepříliš krásného potahu – ať morálně zastaralého, či zašpiněného nic není. Životní cyklus našich sedaček odhadujeme na přibližně 10 let, u různých budgetových výrobců je ta životnost „tak tak“ aby přežila záruku. Než tedy budete vybírat, udělejte si „domácí úkol“ a zjistěte si, čím se sedací soupravy mohou lišit, nejen vizuálně ale i v tom, co nevidíte.