Jech vytváří sedací soupravy s láskou k poctivému řemeslu

Společnost Jech, ve které se ručně vyrábí sedací soupravy, funguje na trhu již přes 27 let. Všechny modely jsou tvořeny s ohledem na tradice a pravé řemeslo. Právě proto jsou synonymem kvality a poctivosti. Rozhovor pro tento web byl učiněn s Markem Jechem.

 

 1. Na začátek bych Vás požádala, zda-li byste nám Vaši značku představili a přiblížili produkty, které jsou u Vás k dostání.

Firmu JECH založil otec v roce 1991. Jsme český výrobce sedacích souprav a křesel. Vše se snažíme dělat maximálně poctivě. Vybíráme z kvalitních a trvanlivých materiálů, díky tomu mají naše sedací soupravy opravdu dlouhou životnost. Rádi říkáme, že vše děláme tak, že se můžeme našim zákazníkům podívat do očí i za 10 let.

 

 1. Jak Vaše značka vznikla? Jak jste došli k rozhodnutí vytvořit vlastní společnost na výrobu nábytku?

Rodiče se brali ještě před revolucí a víme, že tehdy nic nebylo k sehnání a na všechno se stáli fronty. Když si chtěli koupit sedací soupravu tak do obchodu přišla jedna jediná, červená, tu nechtěli, tak otec řekl, že si sedačku vyrobí sám. Inspiroval se tehdy skandinávským designem. Všem návštěvám se líbila a chtěli ji také. Dnes má firma 100 zaměstnanců.

Začátky nebyly jednoduché, otec začal z úplné nuly, musel se zadlužit, nic jsme nezprivatizovali, na vše, co máme, jsme si poctivě vydělali.

Časová osa společnosti Jech.

Sídlo společnosti.

 1. Kdo všechno se na vytváření produktů podílí?

Potřeba nového výrobku vždy přijde od obchodního oddělení, abychom reagovali na aktuální trendy. Spolupracujeme také s designéry a největší díl práce potom odvedou naši technologové a konstruktéři, kteří připraví vše pro to, abychom sedací soupravu mohli začít vyrábět.

 

 1. Jak probíhá výroba sedací soupravy krok za krokem? Jak přibližně dlouhý je tento proces – od obyčejného kusu dřeva k finální verzi pro zákazníka? Který produkt je nenáročnější?

Tak ty fáze výroby jsou jednoduché, zakázka začíná prakticky současně na více místech, na střihárně a šicí dílně a na druhé straně se v truhlárně připravují a lakují dřevěné komponenty. Tyto díly se potom setkají v čalounické a montážní dílně. Po smontování prochází výstupní kontrolou, balením a jdou do expedice. Tomu předchází na vstupu pečlivá vstupní kontrola, kdy u materiálů, kde se mohou kvalitativně lišit jednotlivé dodávky, se prověřuje každá dodávka zvlášť.

Ruční truhlářská práce na sedací soupravě.

 1. Jaké používáte materiály?

Je jich mnoho. Z těch základních bych vyjmenoval studené PUR pěny vysokých gramáží, které jsou nezbytné pro to, aby se sedací souprava neproseděla. Na kostru se používá smrkový a bukový masiv a překližka. V neposlední řadě je velmi důležitá kvalita samotného potahového materiálu, ať už kůže nebo látky. Používáme například kůži silnou 3,5 až 4 mm, která nestudí a vydrží desítky let.

 

 1. Kde čerpáte inspiraci pro design a podobu nových sedacích souprav?

Určitě ze zahraničí. Navštěvujeme veletrhy v Miláně, kde vidíte trendy, které se do České republiky dostanou běžně až za dva roky. Často jsou to ale jen designové kousky, ve kterých se reálně nedá sedět. Pak se snažíme najít co by se na těchto sedačkách dalo zlepšit, co není praktické a přijdeme s vlastním návrhem.

 

 1. Součástí Vaší značky je také výroba nábytku na zakázku. Jak takový proces probíhá? Jaký nejzajímavější produkt jste takto vytvářeli?

Přímo na míru například architektům nevyrábíme. Naše sedací soupravy jsou jako stavebnice, kde si z jednotlivých dílů složíte vlastní tvar, vyberete potah, doplňky, nožičky, barvu dřeva. Těch možností je tolik, že je velmi pravděpodobné, že stejnou sedací soupravu nikdo jiný mít nebude. V tom spočívá naše zakázková výroba.

 

 1. Vaše společnost je zapojena v některých projektech, které pomáhají lidem. O jaké se jedná?

Jedná se hlavně o dva projekty: školka v Keni a dětský domov v Nepálu. Náš sponzoring přispívá k tomu, aby mělo čím dál tím více dětí přístup ke kvalitnímu vzdělání, a tím i pozitivní změně vlastního života.

Jech pomáhá dětem v Nepálu a Keni ke vzdělání.

 1. Jsou Vaše produkty pro někoho primárně určeny?

To se úplně říct nedá, ale naším nejčastějším zákazníkem je člověk, který si chce konečně pořídit něco kvalitního co vydrží mnoho let.

 

 1. Čím se Vaše sedací soupravy odlišují od ostatních na trhu? V čem spočívá jejich jedinečnost?

Jak už bylo řečeno, děláme to opravdu kvalitně a vycházíme zákazníkům vstříc když mají problém. Myslím, že to by měla být samozřejmost u všech firem, ale bohužel se s tímto přístupem dnes často nesetkávám. Další věc je, že myslíme na praktičnost: rozkládání, úložný prostor i snímatelné potahy.

 

 1. Závěrem bych se chtěla zeptat, zda-li Vás napadá něco, co byste našim čtenářům na inspiračním webu Nabytker, chtěli vzkázat?

Aby se zajímali o kvalitu a trvanlivost výrobků. Dnes se většina věcí vyrábí na spotřebu, aby sotva přežila záruku a tím se vyčerpává naše planeta, to nejdůležitější, co tu máme.

Ale hlavně, chtěl bych jim popřát zdraví a spokojenost do nového roku 2019.

Ruční šití sedací soupravy.

Sedací soupravy společnosti Jech.

Sedací soupravy společnosti Jech.

Zakladatel společnosti Jech Pavel Jech.